שאלות נפוצות

תאונות עבודה

שאלות ותשובות- רשלנות רפואית

מהי תקופת ההתיישנות במקרים של רשלנות רפואית?

הייתי מעורב בתאונת דרכים, מה עושים עכשיו?

1. תיעוד:

חשוב מאוד לתעד (ואף לצלם בטלפון הנייד) את כל הפרטים הרלוונטיים של כלל המעורבים בתאונה:

מספר הרישוי של הרכב וסוגו, שם חברת הביטוח ומספר הפוליסה, רישיון הנהיגה ופרטי הנהג הפוגע/מעורב.
(במידה ונפגעת כהולך רגל חשוב לנסות ולאסוף פרטים ממי שהיו עדים לתאונה).
(במידה והנהג אינו הבעלים של הרכב, יש לבקש בנוסף את פרטי הבעלים).
בסמוך לתאונה מומלץ מאוד לצלם את הנזקים שנגרמו לרכב (לפעמים הרכב נגרר ממקום התאונה נוצר קושי בהשגת הצילום והוכחת הראיות).

במידה וניתן אז מומלץ לצלם גם את סימני החבלות שנוצרו על הגוף בעכבות התאונה.

2. פניה לקבלת טיפול רפואי:

לאחר תאונת דרכים חובה לפנות למוסד רפואי ולדאוג לקבלת טיפול מיידי בנזקים הגופניים ובדיקות מקיפות, ולו רק לשם התיעוד. חשוב לציין כי במקרים רבים נפגעים חשים בטוב לאחר התאונה ואף חשים כי אין צורך בקבלת טיפול רפואי, עדיין הכרחי וחשוב לפנות לרופא משפחה ולתעד את האירוע ואף לשלול נזק רפואי. ישנם מקרים רבים בהם נתקלתי, אשר הכאבים והסימנים לנזק גופני מתחילים להופיע שעות רבות לאחר התאונה  ולעיתים אף ימים ספורים לאחר מכן, מכאן עולה החשיבות לפנות לרופא/ מיון ולקבל אישור רפואי בגין התאונה, שכן אין דרך לצפות כיצד יוחמר מצבכם הרפואי בשלב מאוחר יותר (אציין כי בנזקי גוף התגבשות הנזק והנכות אורכים כשנה).

על כל מקרה שלא יהיה, פנו לרופא ודעו מראש כי חברת הביטוח תישא בכל העלויות ולכן אין כל סיבה שלא לעבור בדיקה רפואית מקיפה ראוי.

המשך קבלת טיפול רפואי, בימים ובחודשים שלאחר התאונה, מומלץ כי תפעלו בהתאם להוראות הרופאים המטפלים, בצעו את כל הבדיקות, הצילומים והטיפולים השונים שידרשו מכם, זכרו- הרופאים דואגים לבריאותכם! בסוף כל טיפול, ביקורת או בדיקה יש לשמור  את כל המסמכים הרפואיים והקבלות.

טיפ חשוב: החזר הוצאות כספיות:

יש לשמור קבלות ותיעוד בעבור כל הוצאה כספית עקב התאונה לשם החזר ההוצאות מחברת הביטוח, לדוגמא: קניית תרופות ואביזרי עזר רפואיים שנדרשתם לקנות, נסיעות באוטובוסים או מוניות לטיפולים וביקורות רפואיות, תשלום לעזרה מצד ג' (משק בית,סיעוד וכו) וכן, כל תיעוד להוצאה אחרת שנגרמה במישרין/ עקיפין בעקבות התאונה.

3. אישור משטרה:

אין צורך לרוץ למשטרה מיד אחרי התאונה, כאמור, קודם כל עליכם לדאוג לבריאותכם הגופנית. רק לאחר התייצבות בריאותכם (על סמך הוראות הרופא) דאגו לגשת אל המשטרה כאשר אתם מצוידים ברישיון נהיגה, רישיון הרכב,פוליסת ביטוח הרכב ופרטים מלאים של כלל המעורבים בתאונה.

במידה ופניתם לקבלת טיפול רפואי לאחר התאונה יש לצרף את כלל המסמכים הרפואיים המצויים בידכם .

4. ייעוץ והכוונה:

בשלב זה מומלץ לפנות לעורך דין מיומן העוסק בתחום הנזיקין, הביאו עמכם את כל המסמכים  והתיעוד הרלוונטיים שאספתם עד כה ודאגו לקבל מעורך הדין הנחיות לגבי המשך הפעולות שעליכם לנקוט עד לקבלת הפיצוי המקסימאלי מחברת הביטוח.

משרד עורך דין פלדמן מייצג לקוחות רבים מול הגופים השונים (חברות ביטוח, ביטוח לאומי, רשויות וכו') במיומנות, אמינות ומקצועיות רבה תוך הכרה לעומק של הפרוצדורות בהגשת התביעות וכן הידע הוא כח לקבלת פיצוי גבוה יותר ומימוש מכסימאלי של זכויות הנפגע.

טיפ נוסף, חשוב לזכור שלא לחתום בטרם עת על שום מסמך ללא התייעצות עם גורם מקצועי ולא להיענות להצעות חברות הביטוח שכן מטרתן העיקרית בפנייתם אליכם הינה ל"מחוק" כמה שיותר מהר תביעות, כאשר בפיהם הצעות מפתות לכאורה אך למעשה הן נמוכות משמעותית ביחס לסכומי הפיצוי המקובלים.

זכרו – אל תתפתו לקבל את ההצעה, היא לעולם אינה מגלמת את גובהה הנזק האמיתי.

תאונת דרכים – את מי תובעים? (רכב פרטי, אופנוע, הולך רגל, פגע וברח)

תאונת דרכים לרב אינה רק התנגשות בין שני רכבים או יותר, אלא בהגדרתה גם מקרים כגון פגיעה מדלת או כל חלק אחר של כלי רכב, כתוצאה משריפה בתוך הרכב, נפילה באוטובוס, פגיעה ממטען , מעידה תוך כדי עליה/ירידה לרכב ועוד.

תאונה ברכב פרטי :

במידה ונפגעת ואתה הנהג, יש לתבוע את חברת הביטוח שמבטחת את רכבך. בתאונת דרכים שבה היו מעורבים מספר כלי רכב, "תחול על כל נוהג האחריות לנזקי הגוף של מי שנסע בכלי הרכב שלו" (לפי סעיף 3 לחוק הפיצויים).

במידה ונפגעת כנוסע, יש לתבוע את חברת הביטוח של הרכב בו נסעת.

במידה ונפגעת כהולך רגל, יש לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע. היה ובתאונה היו מעורבים מספר כלי רכב, "יהיו הנוהגים חייבים כלפיו יחד ולחוד, בינם לבין עצמם ויישאו בנטל החיוב בחלקים שווים" (לפי סעיף 3 לחוק הפיצויים).

תאונת אופנוע:

תאונות אופנוע הינן שכיחות במחוזותינו ובהגדרתן הן תאונות דרכים לכל דבר ועניין.

על פוליסת ביטוח החובה אשר מבטחת את האופנוע  אחריות לפיצוי בגין נזקי גוף על פי חוק.

תאונת פגע וברח:

"תאונת פָּגַע וּבָרַח היא תאונת דרכים שבה הנהג הפוגע לא קיים דרישה חוקית ממנו כנהג פוגע, כגון הגשת עזרה לנפגעים או מסירת פרטיו. כלומר, הנהג פגע ברכוש או בנפש וברח ממקום התאונה, לאו דווקא באמצעות רכבו.תאונת פגע וברח היא עבירה פלילית." (ויקיפדיה).

במקרה של תאונת "פגע וברח" הן מרכב והן מאופנוע אשר הנהג לא אותר, ניתן לתבוע פיצויים    מ "קרנית" – הקרן לנפגעי תאונות דרכים.

במקרים אלו נדרש להוכיח את התרחשות התאונה, ועמידתה בהגדרה בחוק כ"תאונת דרכים". במקרים אלו חשוב לנסות ולאסוף כמה שיותר עדי ראייה אשר יעידו למקרה. כמו כן, יש לתעד ולאסוף כמה שיותר ראיות נוספות כגון: מסמכים רפואיים לאחר התאונה, אישור משטרה וכו'.

*במקרה ולא קיים ביטוח חובה תקף ראה שאלות ותשובת "תאונה ללא ביטוח"

במקרים של תאונות דרכים מהם מרכיבי הנזק על פיהם נקבע גובה הפיצוי ?

כאבים פגיעות ועגמת נפש:
כל נפגע אשר היה מעורב בתאונת דרכים זכאי לקבלת פיצוי בגין הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמו לו בעקבותיה.
 
במידה ונפגעת, רצוי לפנות לייעוץ משפטי בסמוך למקרה וזה בכדיי למצות באופן מקסימלי את זכויותיך. כעורך דין מומחה לנזיקין אדע להדריך אותך כיצד להתנהל ולאסוף מסמכים רפואיים וחוות דעת שישקפו בעתיד באופן ברור את הכאב וסבל שנגרמו לך ובכך מבחינה משפטית, יחשבו כמשמעותיים ומהימנים יותר ותהיה זכאי לקבלת פיצוי גבוה יותר. חשוב לציין, גובה הפיצוי בגין עגמת נפש מתייחס לעוצמת הפגיעה, משך ותדירות הטיפולים הרפואיים לאחר מכן, וכמובן במידה ונותרה נכות  כלשהי כתוצאה מתאונת הדרכים.
 
הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה:
במידה ונפגעת בתאונת דרכים הנך זכאי להחזר הוצאות שנגרמו עקב כך מחברת הביטוח. יש לאסוף ולתעד כל קבלה על תשלום בגין בדיקות רפואיות,כלי עזר רפואיים, טיפולים לרבות הוצאות הנסיעה בתחבורה ציבורית לשם כך.
 
הוצאות בעבור עזרה:
במידה ונפגעת והנך זקוק בהמלצת רופא לעזרה רפואית בעקבות התאונה,תהיה זכאי להחזר הוצאות בגין העזרה, לדוגמא: משק הבית ו/או סיעוד.
פגיעה/ אבדן שכר עבודה
 
ניתן לקבל פיצוי בגין הפסדי השתכרות שנגרמו בעקבות תאונת דרכים, או כתוצאה מאובדן כושר עבודה בעקבות כך(חשוב לשמור אישורי מחלה ותלושי שכר רלוונטיים). כמובן שיש  להוכיח שהיעדרות מהעבודה ואובדן השכר בפועל הם כתוצאה מתאונת הדרכים.
 
תאונות דרכים קשות:
במקרים בהם מדובר בפציעות קשות יותר, ונותרת נכות לצמיתות כתוצאה מתאונת הדרכים. הנפגע יהיה זכאי לקבל פיצויים  גבוהים משמעותיים המגלמים בתוכם פיצוי גם בעבור הנזקים שיגרמו לו בעתיד. גובה הפיצויים לנפגע תלוי במספר משתנים: אחוזי הנכות, גיל הנפגע, מקצוע ורמת ההשתכרות. כמו כן, ישנה חשיבות גבוהה במקרים אלו לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין מנוסה ומומחה לתאונות דרכים בסמוך לאירוע.
 

תשלומים תכופים

מקרים בהם הפגיעה משפיעה לאורך תקופה ממשוכת, ניתן לתבוע מקדמה מחברת הביטוח על חשבון הפיצויים אשר תקוזז מהפיצוי אשר יקבע בתום ההליך וזאת למימון הוצאות רפואיות, פגיעה או אבדן הכנסה שנגרמו עקב תאונת הדרכים.

תבעתי את הביטוח וקיבלתי פיצוי נמוך, האם ניתן לערער?

תמיד ניתן לערער על פסק הדין הראשון שנקבע. חשוב לציין, כי במרבית המקרים בית המשפט בו  התקיים הערעור לא ישלול את קביעותיו וישנה את פסיקת הדין או גובה הפיצוי אלא במקרים בהם נפלו טעויות קיצוניות במהלך הפסיקה הראשונה.

לכן מראש חשוב להתייעץ עם גורם מוסמך ומקצועי ובמידת הצורך לקבל ייצוג מעורך דין מומחה לתאונות דרכים כבר בראשית הדרך.

שכר טרחה עורך דין תאונות דרכים

אנשים רבים שנפגעים בתאונות דרכים מוותרים ולא תובעים את הזכויות המגיעות להם. לרב בשל החשש והרצון להימנע מהוצאות הכרוכות בייצוג משפטי על ידי עורך דין.

חשוב לדעת כי שכר הטרחה של עורך הדין  מחושב על בסיס הצלחה כאשר שכר הטרחה נגזר באחוזים מגובה התביעה כמעוגן בחוק לנפגעי תאונות הדרכים.

 • 8% + מע"מ במקרה של פשרה.
 • 11% + מע"מ במקרה של פשרה שהושגה לאחר הגשת תביעה.
 • 13% + מע"מ בכל מקרה אחר.

במקרים מסוימים לסכומים הנקובים לעיל ייתכן ויתווספו הוצאות שונות (אגרות בית משפט, הוצאות בגין הוצאת תיקים רפואיים, חוות דעת רפואיות וכו').

חוק ההתיישנות תאונות דרכים

תקופת ההתיישנות בתביעת נזקי גוף עומדת על 7 שנים.

בתביעות בגין נזק פח לרכב תקופת ההתיישנות היינה 3 שנים בלבד.

גם במידה וחל חוק ההתיישנות על תביעתכם ניתן לפנות ולהתייעץ עם עורך דין, שכן במקרים בהם עילת התביעה היינה נזק שהופיע באיחור תתאפשר הארכת תקופת ההתיישנות .

בהמשך לכך, חשוב לדעת כי תחילת ספירת תקופת ההתיישנות של קטינים מתחילה רק בהגיעם לגיל 18.

תאונה ללא ביטוח (ביטוח חובה)

החוק במדינת ישראל קובע כי אין לעלות לכביש רכבים פרטיים, מסחריים או אופנועים ללא ביטוח  חובה. מטרתו של ביטוח החובה הינה לכסות על הוצאות רפואיות במידה ונפגעו הנהג והנוסעים ברכב ולרבות כלל המעורבים בתאונה ללא חשיבות מי האשם בתאונה.

במקרה ולא קיים ביטוח חובה תקף ברכב/ האופנוע המעורבים בתאונה ניתן לתבוע פיצויים מ "קרנית"- הקרן לנפגעי תאונות דרכים. עליו מוטלת החובה לפצות נפגעי תאונות דרכים במקרים של העדר ביטוח חובה ותאונות פגע וברח.

ביצעתי תאונת דרכים באשמתי וללא מעורבות כלי רכב נוספים, האם אהיה זכאי לפיצויים?

כמובן שכן, הנוהג ברכבו יתבע את מבטחו האישי מכוח פוליסת הביטוח עבור נזקיו הגופניים בגין "תאונה עצמאית" כאשר רכבו הינו הרכב היחד המעורב מתאונה.

כמו כן, אם היו נוסעים ברכב אשר נפגעו בתאונה הם יתבעו את הנוהג ואת מבטחו מכוח החבות הכללית בהתאם לסעיף 2(א) לחוק הפיצויים. כאשר כאן המקום לציין כי התביעה של הנהג אשר לפעמים מהווה משפחה/חבר הינה הפרוצדוראלית ואין הדבר אומר כי הפיצוי ישולם מכיסוי האישי.

מהי תאונת עבודה?

תאונת עבודה בהגדרתה היינה במידה  ונפגעתם בתאונת דרכים במהלך יום העבודה, בדרך אליה או בחזרה ממנה.

חשוב לדעת – "תאונה שאירעה למבוטח בדרכו (כאמור למעלה) לא תחשב לתאונת עבודה, אם הפסיק המבוטח את דרכו המקובלת הפסקה של ממש או סטה ממנה שלא לשם מילוי חובותיו כלפי מעבידו, והמבוטח העצמאי – שלא לשם עיסוק במשלח ידו"(מל"ל).

מי מבוטח?

 • עובד שכיר
 • עובד עצמאי (כהגדרתו בסעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי).
 • מי שנמצא בהכשרה מקצועית או שיקום מקצועי.
 • מי שמתאמן לפי חוק שירות עבודה בשעת חירום (מאבטחים למיניהם).
 • מי שנבחן לפי חוק החניכות או לפי חוק שירות התעסוקה (בשעת הבחינה בלבד).
 • אסיר, עציר או חוסה במעון על פי חוק הנוער, העובדים בעבודה שאינה מן השירותים הרגילים של מקום הימצאם.
 • מי ששכרו נקבע על פי החוק, כגון חבר כנסת.

מהו ביטוח נפגעי עבודה?

ביטוח נפגעי עבודה נועד לפצות מי שנפגע בעבודה בגין אבדן הכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה, שבה נפגע כושר עבודתם או אינם מסוגלים לעבוד. בנוסף, זכאות לקבלת טיפול רפואי חינם בגין תוצאות הפגיעה. במידה ונותרה נכות כלשהי כתוצאה מהפגיעה, יהיה זכאי הנפגע לקצבה או למענק שיקבעו על ידי הוועדה הרפואית. במקרה בו נפטר המבוטח כתוצאה מהפגיעה, תשולם קצבה או מענק למשפחתו או מי שהיו תלויים בו.

מהם סוגי הגמלאות בביטוח נפגעי עבודה?

 • טיפול רפואי
 • דמי פגיעה
 • גמלת נכות מעבודה
 • שיקום מקצועי
 • גמלת תלויים –קצבה או מענק
 • הכשרה מקצועית לאלמן/ה
 • דמי מחיה ליתומים

את מי תובעים?

ראשית יש לפנות למוסד לביטוח לאומי בכדי לממש את מלוא הזכויות בגין תאונת העבודה. במידה ומדובר בתאונת דרכים, התביעה תהה כנגד ביטוח החובה של הרכב בו נפגעתם. אם מדובר בתאונה שאירעה תוך כדי עבודה עקב רשלנות המעביד, ניתן להגיש תביעה נגדו.

ישנם מקרים בהם אף ניתן לתבוע גופים נוספים. לדוגמא:  אם העובד נשלח על ידי מעסיקו למקום מסוים והעובד נפגע בשטח המקום אליו נשלח בשל רשלנות של בעל המקום אשר לא הקפיד על סביבת עבודה בטוחה העובד יכול לתבוע הן את מעסיקו והן את בעל המקום בשטחו נפגע ולקבל פיצויים.

באילו עילות ניתן לתבוע?

ניתן לתבוע את המעביד בעת פגיעה במסגרת עבודה אשר ניתן להוכיח כי הוא האחראי להתרחשותה מתוך רשלנות או במחדל, לדוגמא: תביעות בשל פגיעה כתוצאה מאי הקפדה על נהלי עבודה בטוחים, אי מתן הדרכה על בטיחות במהלך עבודה, העדר ציוד מיגון מתאים, חשיפה או שימוש בחומרים מסוכנים או במכונות מסוכנות ללא אמצעי בטיחות מתאימים ועוד. 

מהן זכויותיו של נפגע עבודה?

אדם שהוכר כנפגע עבודה עקב תאונת עבודה/מחלת מקצוע זכאי לזכויות הבאות מהמוסד לביטוח לאומי:

א. ריפוי ושיקום רפואי ומקצועי (לינק קישור להרחבה).

ב. דמי פגיעה (קישור להרחבה)

ג. מענק /גמלת נכות מעבודה(קישור להרחבה)

מתי כדאי להגיש תביעת פיצויים?

ביטוח לאומי- את התביעה לביטוח לאומי יש להגיש בסמוך למועד התאונה ולכל היותר שנה מיום התאונה. מומלץ כי תגישו את המסמכים הנדרשים לשם הכרה בתאונה בהקדם האפשרי, זאת על מנת לקצר תהליכים ולהביא לכדיי מצב שסכומים להם אתם זכאים ישולמו לכם כמה שיותר מהר.

 • למידע נוסף – ראה "דמי פגיעה"

חברת ביטוח (תאונת דרכים כתאונת עבודה) – תביעה נגד חברות הביטוח ניתן להגיש עד שלוש שנים ממועד התרחשות התאונה. כנפגע תקבל את אותו סכום פיצוי, אך הינך זכאי לתבוע אותו מחברת הביטוח וגם מהמוסד לביטוח לאומי. ביטוח לאומי מפצה בעבור הוצאות רפואיות, שיקום, וכן דמי פגיעה בעבור הפסדי שכר ואובדן כושר עבודה. סכום הפיצוי שיתקבל מביטוח לאומי, יקוזז מסכום הפיצוי שיתקבל מחברת הביטוח.  סכומים אלו מקוזזים בין אם מימשתם את זכויותיכם מול הביטוח הלאומי ובין אם לא.

חשוב – יש לשמור אישורי מחלה ותלושי שכר רלוונטיים על מנת לקבל פיצוי בגין הפסדי השתכרות שנגרמו בעקבות תאונת דרכים, כמובן שיש  להוכיח שהיעדרות מהעבודה ואובדן השכר בפועל הם כתוצאה מתאונת הדרכים.

מעביד – ניתן להגיש תביעה כנגד המעביד בגין פגיעה בעבודה עד שבע שנים לאחר התאונה ואף מומלץ להגישה בחלוף לכל הפחות כשנה מיום התאונה מכיוון שחלה חובה על פי חוק לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית  המעידה על הנכות שנותרה לנפגע בעקבות התאונה. חוות הדעת הרפואית צריכה להינתן בחלוף כשנה מהאירוע על מנת שתוכל לשקף בבירור את הנזק הקבוע שנותר לנפגע. יחד עם זאת זכרו, רצוי לא להתמהמה, לאחר התאונה רצוי לפנות מייד לקבלת יעוץ מעורך דין המתמחה בתחום.

מה עליך לעשות בשלב ראשון לאחר תאונת עבודה?

ראשית, חשוב כי לכל מקום אליו אתם מגיעים לקבלת טיפול רפואי תדגישו כי מדובר בתאונת עבודה. כמו כן, עליכם ליידע את המעסיק בנוגע לתאונה שארעה במהלך העבודה וכן לבקש מהמעביד טופס ב.ל. 250 אשר מהווה הפנייה לטיפול רפואי. הקפידו לתעד את כל פרטי התאונה: תאריך, מיקום, שעה, אזור ואופי הפגיעה, תמונות של הפגיעות ברכוש ובגוף ובנוסף, במידה והיו עדי ראייה לאירוע חשוב שתשמרו את פרטיהם המלאים.

עליכם להקפיד ולשמור היטב כל מסמך רפואי אוכן כל קבלה בגין הוצאות הקשורות לתאונה והטיפולים בעקבותיה. כמובן שעליכם להקפיד לקבל טיפול רפואי מסודר ולהתריע בגין כל התסמינים מהם אתם סובלים בעקבות התאונה ולוודא שהדיווח נרשם במדויק על ידי הרופא המטפל ולקבל "תעודה רפואית לנפגע בעבודה".

בטרם הגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי, רצוי להתייעץ עם עורך דין העוסק מומחה. לעיתים קרובות, ניסוח לקוי או היעדר מסמכים מסוימים עלולים להוביל לדחיית תביעה.

חשוב– ניתן לקבל אישורי מחלה מהרופא המטפל רק במשך שלושת החודשים הראשונים. לאחר מכן, במידת הצורך, יש לפנות לרופא תעסוקתי, המוסמך לתת אישורי מחלה מעבר לתקופה זו ואישור  אי כושר לעבודה, וכן מכתב למעביד על אודות אי כושר קבוע או זמני.

מומלץ כי תגישו את המסמכים הנדרשים למוסד לביטוח לאומי בהקדם האפשרי, זאת על מנת לקצר את התהליכים ולהביא למצב שסכומים להם אתם זכאים ישולמו לכם כמה שיותר מהר.

חשוב מאוד כי תתייעצו עם עורך דין בשלב מוקדם לאחר התאונה ותקבלו ייעוץ הולם, שכן להתנהלות שלכם לאחר האירוע עשויות להיות השלכות בעתיד.

והכי חשוב – שמרו על עצמכם ותהיו בריאים

פנו עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה ללא כל עלות וללא התחייבות.

*כנפגע תקבל את אותו סכום פיצוי, אך הינך זכאי לתבוע אותו מחברת הביטוח וגם מהמוסד לביטוח לאומי. ביטוח לאומי מפצה בעבור הוצאות רפואיות, שיקום, וכן דמי פגיעה בעבור הפסדי שכר ואובדן כושר עבודה. סכום הפיצוי שיתקבל מביטוח לאומי, יקוזז מסכום הפיצוי שיתקבל מחברת הביטוח.  סכומים אלו מקוזזים בין אם מימשתם את זכויותיכם מול הביטוח הלאומי ובין אם לא.

מהן זכויות בני משפחה של נפטר מתאונת עבודה?

במקרה בו עובד נפטר עקב פגיעה בעבודה, יהיו זכאים השארים (אלמן/ה, יתומים, הורים) לגמלת תלויים. גובה הקצבה משתנה בהתאם למספר ולגיל התלויים: 100% – 40% מהקצבה שהייתה משולמת לבעל דרגת נכות של 100%.

מהי דרגת אי כושר, כיצד היא נקבעת והאם ניתן לערער?

דרגת אי כושר – שיעור אבדן כושר השתכרות / תפקוד במשק בית.

דרגת אי כושר ל"נכה" נקבעת בהתחשב בכושרו של הנכה לעבוד ולהשתכר בעבודה מתאימה בהתחשב בעיסוקו, השכלתו, מגבלותיו עקב ליקויו הרפואיים, וכן בהתחשב בכושרו ללמוד ולהשתלב במקצוע חדש.לגבי עקרת בית נקבעת דרגת אי הכושר בהתחשב בכושרה לתפקד במשק בית בשים לב לגילה ומגבלותיה.

דרגת אי כושר זמנית – דרגת אי כושר זמנית נקבעת כאשר עשוי לחול שינוי במצבו של הנכה ובאם ישנה  האפשרויות לשקמו או להשמתו בעבודה אחרת.

בדיקה מחדש של דרגת אי הכושר והנכות הרפואית–  אדם המקבל קצבת נכות, שנקבעה לו דרגת אי- כושר הנמוכה מ- 75% או נכות רפואית הנמוכה מ- 60% או מ- 40% כשאחד הליקויים הוא לפחות 25% לפחות, רשאי להגיש בקשה לבדיקה מחדש, אם חלפו 6 חודשים מההחלטה הקודמת בדבר הדרגה . אולם באם חל שינוי רפואי משמעותי (החמרה או שיפור) ניתן לפנות גם בטרם חלפו 6 חודשים. המוסד רשאי להחליט גם הוא על בדיקה מחדש.
בבדיקה מחדש רשאי המוסד לשנות (להפחית או להעלות) את אחוזי הנכות הרפואית, ו/או דרגת אי – הכושר.

צור עימי קשר

  שם מלא

  טלפון

  דוא”ל

  נושא